Unikátní termální lázně v Turecku

Historie

První zmínka o pramenech pochází z počátku roku 1800. Do roku 1917 byly prameny přírodní, zčásti porostlé rákosím. Později se přišlo na to, že voda výrazně přispívá k léčbě zranění. Tato skutečnost se dostala do povědomí veřejnosti a vybudovaly se zde jednoduché bazény. Později okolo roku 1950 byly postaveny první budovy. V roce 1960 bylo vybudováno lázeňské zařízení. Kangalské prameny, populární a unikátní ve světě, byly využívány jako lázeňské místo pro místní obyvatelstvo. Současný správce zařízení se stará o lázně od roku 1988. Během této doby se lázně proslavily zejména značnou úspěšností léčby psoriasis, která pomocí současných medikamentů nemůže být vyléčena. Lázně jsou převážně využívány pacienty trpícími touto nemocí. V roce 1996 začaly lázně pracovat na mezinárodní bázi jako terapeutické centrum léčby psoriasis.

Termální prameny s rybičkami

Termální prameny s přítomností rybiček zaujímají zvláštní místo mezi ostatními lázněmi v Turecku. Tyto lázně, unikátní ve světě, jsou známé léčbou psoriasis. Metoda spočívá v ošetření rybičkami, které žijí v termální vodě o teplotě 36 - 37 °C. Do této doby to jsou jediné známé lázně, které pomáhají léčit kožní choroby pomocí rybiček. Kožní choroby jako akné, ekzém a psoriasis jsou léčeny dvěma druhy rybiček Cyprinion macrostomus a Garra rufa o délce 2-15 cm. Takové léčení v termální lázni může být zpočátku překvapivé, když vás obklopí hnědé, šedivé a béžově zbarvené rybičky a začnou čistit místa na vaši kůži. Plná adaptace pacienta na tuto léčbu trvá 2 - 3 dny. Po ponoření do vody ryby vyrazí a udeří na šupinky kůže pocházející od lupenky nebo jiné kožní nemoci a začnou je odstraňovat. Toto čistění kůže zpočátku může způsobit menší krvácení a činit bolest, ale později tento pocit ustoupí. Toto může také způsobit odtok hnisu. Vysoká koncentrace selenu ve vodě, prvku který při aktuální aplikaci má blahodárný účinek na některé nemoci, je udávána jako nejdůležitější faktor při léčbě. Pro dobrý výsledek je doporučeno, aby pacient strávil 8 hodin denně v lázni. Také je nezbytné pít větší množství termální vody na prázdný žaludek (denně 2 až 3 litry). Tato léčba nemá žádné vedlejší účinky a během ní pacient nesmí brát žádné léky proti základní chorobě.

Léčené nemoci

Termální voda pomáhá nejen při onemocnění lupenkou , ale také při léčení jiných kožních chorob. Teplota vody 36 - 37 °C se rovná teplotě lidského těla. Voda je čistá, bez pachu a bez sedimentů. Termální voda je bohatá na ionty vápníku, hořčíku, selenu a je vhodná pro koupel. Postará se o přesvědčivý účinek při léčbě revmatismu, nervových poruch, vykloubení, zlomenin, v některých případech odvápnění, dále onemocnění ledvin a žaludku. Zejména při vředové chorobě žaludku by pacient měl pít několik sklenic vody na prázdný žaludek a potom jít do lázně. Voda blahodárně působí na revmatismus, neurologické poruchy (neuralgie, neuritis, obrny), ortopedické a traumatologické následky (fraktury, svalová onemocnění), gynekologické problémy, kožní choroby, urolithiasis (při pití) a psychosomatická onemocnění. Lidé s neurologickými a revmatickými chorobami také vyhledávají léčbu v bazénech s rybími doktory. Pobyt v bazénu navodí příjemný pocit relaxace z "mikro masáže" způsobené rybami. Za tuto masáž můžeme děkovat mladším rybám, které potřebují více nutriční potravy pro svůj rychlý růst.

Umístění

Lázně jsou umístěny v údolí na náhorní plošině o výšce cca 1000 m.n.m. na venkově. Nejbližší malé město Kangal je 15 km a velké město 90 km. V lázeňském zařízení je celkem 6 bazénů. 2 venkovní a 2 vnitřní bazény pro pacienty vždy oddělené pro muže a ženy a 2 venkovní bazény pro ostatní návštěvníky také oddělené.

Statut lázně

Na mezinárodním lékařském kongresu v Deanery v roce 1993 byly formálně uznány lázně a léčivé účinky zde prováděné kůry na základě předložených odborných prací vědců z různých universit.

Rybičky

V termální vodě žijí dva druhy ryb. Oba dva jsou členové rodu Cyprinidae a jsou adaptovány pro život v teplé vodě. První druh je Cyprinion macrostomus. Dorůstá do délky 15-20 cm. Je pokrytý relativně velkými šupinami a má 6 až 9 nepravidelně umístěných ploutví různých velikostí. Jsou to ryby, které prvně vyrazí po ponoření do vody a začnou odstraňovat šupinky kůže. Druhá ryba se jmenuje Garra rufa obtusa a postará se o vyhlazení kůže.